MINERÁLNY PRAMEŇ VERA – HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ

HISTÓRIA PRAMEŇA
Prvá písomná správa o prameni „VERA“ sa zachovala z pera slávneho banskobystrického geológa Dr.Andreasa CHristiana Zipsera v diele "Hovory o kolínskej bani sírnej. Zmienka o prameni sa tiež vyskytla v spomienkach maďarského doktora na termálnu vodu - medokýš z r. 1847.

V roku 1883 prameň bol zachytený do betónom a tehlami vystuženej studne, nad ktorú dal v uvedenom roku postaviť jej vtedajší majiteľ uhorský magnát Kiss Mihály, vlastník vígľašského panstva a zámku drevenú budovu. Stalo sa tak z podnetu manželky Viery (maďarsky Vera pôvodom z Francie), po ktorej bol prameň pomenovaný. Minerálna voda sa plnila do fliaš, fermetickky uzavretých, na tú dobu technicky dokonalým zariadením a expedovala sa nielen v Uhorsku, ale až do zámoria: Egypta, Chile, Brazílie, USA a inde. Ročne sa vyvážalo 50-60 tisíc fliaš.
Oživenie jej predaja nastalo v 20.rokoch tohoto storočia keď ju prenajal Emil Wilim, kalinský obchodník.Jej vývoz nedosiahol bývalej intenzity pre silnú konkurenciu iných minerálnych vôd.
Drevená budova zubom času a prechodom frontu schátrala a s bezpečnostných dôvodov sa musela asanovať. Voda dodnes vyteká rúrou z pôvodnej studne a pre jej dobré skladovanie ju obyvateľstvo i zo vzdialenejších okolitých obcí vyhľadáva a má v obľube.
V roku 1968 a 1983 MNV V. H. Kalinka upravilo zanedbané okolie prameňa. V priestoroch pri prameni sa poriadali aj rôzne spoločenské akcie a tanečné zábavy. Po zlúčení okolitých roľníckych družstiev, pri prameni VERA RD Podjavorie postavilo chatu a okolie prameňa slúžilo na rekreáciu členov družstva. Pôvodná chata vyhorela na jej mieste je dnes postavená nová.
Po rozpade RD Podjavorie bol objekt prameňa VERA i jeho okolie vo veľmi schátralom stave.

REKONŠTRUKCIA PRAMEŇA
V roku 1999 obec V. H. Kalinka odkúpila do svojho vlastníctva parcelu na ktorej sa nachádza minerálny prameň spolu s objektom chaty.
V roku 2002 Obecné zastupiteľstvo V. H. Kalinka rozhodlo o úprave minerálneho prameňa. Projekt úprav spracoval Ing. arch. Anton Supuka, finančne prispeli Fond obnovy dediny, MŽPSR v rámci súťaže malých projektov „Zelený projekt“ (žiadateľ OZ Cykloklub Poľana v Detve) a obec V. H. Kalinka.

ZLOŽENIE A ZDRAVOTNÉ ÚČINKY PRAMEŇA
Voda je zemito uhličitá 11,6 stupňov C teplá pri teplote vzduchu 18 stupňov C, špecifickej váhe 1.0004 a obsahuje 2200mg CO2.
Analýzu medokýše urobil Dr. Lengyel Bela v Budapešti s dátumom 13.máj 1887. Analyzoval v nej 13.prvkov,resp.ich zlúčenín. V jej hodnotení mimo iného píše: "Z rozboru vidieť, že "VERA" prameň popri väčšom množstve kalcium a magnézium-hydrokarbonáte zvláštne obsahuje v nich aj nátriumhydrokarbonát a železohydrokarbonát. Pozoruhodné je množstvo vo vode obsahuujúcej soľnej kyseliny uhličitej, ktorá spolu s uhličitou kyselinou z polovice viazanej v 10l vody nájde na 1362,8cm kubických a toto činí túto vodu vzácnou medzi vodami bohatými na uhličitú kyselinu.
O 40.rokov neskoršie ju "Podujimateľstvo VERA prameňa" odporúčalo nasledovne: "Neoceniteľnou je voda "VERA" prameň zvlášť v dobe chytľavých nemocí, účinkuje na žalúdok, proti veľkým kašľom, gágorovým a pľúcnym nemociam, tiež proti silnému dáveniu, žltačke, chudokrvnosti a konečne v páde zlého trávenia žalúdka. Toto dosvečujú svedectvá výborných lekárov."
Obidva citáty sú z vinety na fľašiach, v ktorých sa minerálna voda predávala.

Aktuality:

Nová stránka

Predstavujeme Vám našu nová stránku, archív starého obsahu nájdete adrese: http://cyklo.sk/klub/klub.php

Postupne bude obsah stránky preklopený do novej verzie.

...

Pokračovať ďalej

V B.Bystrici sme diskutovali o cyklodoprave a cykloturistike

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s Cykloklubom Poľana a Nadáciou Ekopolis pripravil seminár zameraný na riešenie problematiky cyklodopravy v BB kraji.

Program seminára

Zápis

...

Pokračovať ďalej

V piatok 29.10.2010 sme otvorili Rimavskú zelenú cestičku.

Pozvanie na jesenné cyklopodujatie pri príležitosti otvorenia novovyznačnej cyklotrasy Rimavská zelená cestička prijalo okolo 40 priaznivcov cyklistiky. V krásnom jesenom počasí sme vyrazili...

Pokračovať ďalej

Príručka pre budovanie cyklotrás, chodníkov pre cyklistov a rekreačných trás

Vydaním príručky sme sa snažili opísať problematiku zriaďovania cyklistických trás, trás pre turistické i športové vyžitie a koridorov pre alternatívnu dopravu.

Príručka pre budovanie trás

...

Pokračovať ďalej