Súčasťou aktivít pri realizácii projektu bolo vydanie tlačenej brožúry – príručky. Môže byť nápomocná všetkým, ktorí chcú v prírode správne usmerňovať návštevníkov, turistov, cykloturistov a jazdcov na koni.

Jej cieľom je podpora jednoznačného a konštruktívneho dialógu medzi tými, ktorých prácou je chrániť našu prírodu a tými, ktorí sa ju snažia sprístupniť pre ľudí a chcú to robiť trvalo udržateľným spôsobom. Príručka k tomu chce prispieť vytvorením jednotného a jednoznačného rámca a vyjasnením postupov pri plánovaní a budovaní environmentálne správnych trás, zhrnutím základných dopadov pohybu turistov na prírodné prostredie a poskytnutím prehľadu a zoznamu podrobnejších informačných zdrojov k tejto téme. Je určená organizáciam a občanom, podporujúcim aktívny pohyb v prírode, ako aj verejným inštitúciam, ktorých úlohou je ochrana prírody a regionálny rozvoj. V žiadnom prípade nie je vyčerpávajúcim zdrojom informácií, skúseností a správnych postupov, avšak snaží sa zhrnúť zložitú problematiku plánovania a budovania trás do jednoduchého textu a súboru odkazov na odporúčané informačné zdroje.

OBSAH PRÍRUČKY:

☺ Úvod ( úvod.pdf )
☺ Rozvoj turizmu v súlade s ochranou prírody ( rozvoj.pdf )
☺ Turistické trasy, náučné chodníky, trasy na vodných tokoch, trasy pre jazdcov na koňoch a beh na lyžiach ( turistika.pdf )
☺ Cyklotrasy ( cyklotrasy.pdf )
☺ Zásady správania sa cykloturistu v prírode ( zásady.pdf )
☺ Právny rozbor a doporučený model legislatívneho postupu značenia trás v SR ( právny rozbor.pdf )
☺ Dopad nového zákona o Ochrane prírody a krajiny na aktivity človeka v prírode ( dopad.pdf )
☺ Vplyv turizmu na prírodné prostredie ( vplyv.pdf )
☺ Prehľad informačných zdrojov ( informačné zdroje.pdf )
☺ Kontakty na dôležité inštitúcie ( kontakty.pdf )
☺ Terminologický slovník ( slovník.pdf )
Tiráž a obálka vo formáte .pdf : obálka.pdf